تهران، خیابان بخارست، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
وبلاگ

آپاندکتومی برداشتن و خارج کردن آپاندیس از محل اتصالش به سکوم است. آپاندکتومی به منظور برداشتن آپاندیس ملتهب استفاده می‌شود. آپاندیسیت شایعترین علت بروز التهاب حاد است و از شایعترین علل جراحی فوری به شمار می‌رود. بیشترین سن احتمال وقوع آپاندیسیت، 10 تا 30 سالگی است.

آپاندیس ملتهب و متورم ممکن است ناشی از پیچ خوردگی، انسداد به وسیله  وجود توده سفت شده مدفوع، تومور، جسم خارجی و... باشد. در صورت وجود آپاندیسیت ممکن است پس از 24ساعت، سوراخ شدن آپاندیس رخ دهد. بنابراین نیاز به آپاندکتومی است تا از سوراخ شدن جلوگیری شود.

در آپاندکتومی هم لاپراسکوپی و هم لاپاراتومی قابل اجرا است اما در صورت استفاده از روش لاپراسکوپی، بهبودی با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. اما در مواقع سوراخ شدن آپاندیس نیاز به آپاندکتومی به روش باز بیشتر است.

نحوه قرارگیری بیمار در جراحی آپاندکتومی  در شکل زیر نشان داده شده است:

موقعیت جراح (S)، دستیار جراح (AS)، پرستار (SN)، میز ابزار جراحی (IT)، کنسول کنترل وسایل آندوسکوپیک (EICC)، دستگاه بیهوشی (AE)، مانیتورینگ ویدیو (VM).

 

نحوه قرارگیری پورت‌های تروکار در عمل آپاندکتومی:

با در نظر گرفتن مواردی از جمله وزن بیمار، لندمارک‌های آناتومیک، وجود و یا عدم وجود زخم‌های شکمی و... محل قرارگیری پورت‌های مشخص می‌شود. همچنین جراح باید از وضعیت پورت‌ها آگاهی کامل داشته باشد. مثلا جهت ورود استاپلرهای جراحی و یا اندوبگ، نیاز به پورت بزرگتری نسب به حالت تعبیه گرسپر و اندولوپ است.

پورت لاپراسکوپ، معمولا در قسمت نافی قرار می‌گیرد اما محل آن با توجه به آناتومی بیمار قابل تغییر است (در شکل می‌توانید آن را مشاهده کنید)، دو پورت دیگر باید طوری نسبت به هم طوری قرار داده شوند تا از اثرات Knitting Needle بین لاپراسکوپ و ابزارها جلوگیری شود.

apandectomy

شکل سمت راست نحوه قرارگیری پورت‌ها در زنان و شکل سمت چپ نحوه قرارگیری پورت‌ها در مردان در جراحی آپاندکتومی را نشان می‌دهد.

 

در نتیجه قرارگیری پورت‌ها باید به گونه‌ای باشد تا اجازه حرکت آزادانه و بدون برخورد وجود داشته باشد. انتخاب محل پورت فعال باید بهتر است در محل مک بورنی باشد.

 

تروکار 12 میلیمتری جهت فروبردن للاپراسکوپ در قسمت نافی جایگذاری می‌شود.

تروکار 12 میلیمتری در ربع فوقانی راست قرار می‌گیرد تا به عنوان پورت فعال از آن‌ها استفاده شود.

و در نهایت تروکار 5 میلیمتری قرار داده می‌شود.

 

آپاندیس ممکن است از چندین راه بریده شود:

1. استاپلر خطی اندوسکوپی (استفاده از استاپلر عروقی سفید 30mm جهت برداشت مزو آپاندیس و استاپلر 30mm آبی جهت برداشت آپاندیس)

2. لوپ لایگت کننده

3. سوچور زدن

تماس

آدرس : تهران، خیابان بخارست (شهید احمد قصیر)، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
تلفن: ۸۹۳۸۵-۲۱-۹۸+ (۳۰ خط)
ایمیل :

از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید.