تهران، خیابان بخارست، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
وبلاگ

رفلاکس معده به مری شامل ورود محتویات دئودنوم و معده به مری است که منجر به ایجاد درد، سوزش، التهاب فرسایشی مری، آسم، پنومونی، سختی در بلع و مری بارت می‎شود. مری بارت، تغییرات سلولی یا دیسپلازی مخاط قسمت دیستال مری است که ممكن است منجر به سرطان مری می‌شود.

مري بارت علائم خاصي ندارد. با اين حال بيماران با مري بارت، علائم مرتبط با GERD (رفلاكس معده-مري) دارند كه منجر به افزايش ريسك آدنوكارسينوما مري مي‌شود و ممكن است سرطان كشنده مري در پي آن ايجاد شود. تقريبا 10 تا 15% از بيماران با GERD، مري بارت دارد و با وجود اينكه ريسك سرطان در بيماران مري بارت بالا است، اين بيماراي در 1% از بيماران با مري بارت وجود دارد. 

ارتباط GERD و مري بارت:

افراد با GERD، علائمي از جمله ضربان قلب، گلودرد، احساس سوختگي در پشت گلو، سرفه‌هاي شديد، التهاب حنجره و حالت تهوع را تجربه مي‌كنند. .‌وقتي غذا قورت داده مي‌شود از طريق يك لوله توخالي ماهيچه‌اي به نام مري عبور كرده و وارد معده مي‌شود. اسفنگتر تحتاني مري، حلقه ماهيچه‌اي در انتهايي مري در محل اتصال معده است كه از بازگشت محتويات معده به مري جلوگيري مي‌كند. در معده، جهت هضم غذا، از اسيد استفاده مي‌شود. معده در مقابل اسيد متشرحه مقاوم است. در صورت وجود GERD محتوبات معده به مري باز مي‌گردد كه رفلاكس نام دارد. بسياري بيماران با رفلاكس، مري بارت ندارند اما در برخي بيماران با رفلاكس متداول، امكان بيماري وجود دارد. در مري بارت سلول‌هاي مشابه سلول‌هاي روده جايگزين سلول‌هاي نرمال مي‌شوند.درصد بسیاری از بیماران با رفلاکس معده به این مرحله می‌رسند. با اين حال درصورتيكه فردي با مري بارت شناسايي شود بايد معاينات متداول و منظم داشته باشد تا در صورت مشاهده سلول‌هاي سرطاني به موقع اقدامات لازم انجام گيرد.

تشخيص مري بارت:

مري بارت، علائم مشخصي ندارد و تنها به وسيله آندوسكوپي فوقاني و بيوپسي قابل شناسايي است. ريسك فاكتورهاي مري بارت شامل افراد بالاي 50 سال، جنسيت مذكر، پوست سفيد، هرنيا هياتال، GERD بلند مدت و اضافه وزن است.

درمان اختصاصي مري بارت:

درمان‌هاي مختلفي براي مري بارت وجود دارد، از جمله جراحي‌هاي مختص بافت غيرعادي. روش‌ها شامل:

- تخريب راديوفركانسي (RFA):

تخريب راديوفركانسي شامل تحويل راديويي از طريق آندوسكوپ قرار گرفته در مري است و سلول‌هاي غيرعادي را درحاليكه از سلول‌‌هاي سالم محافظت مي‌شود، تخريب مي‌كند.

- درمان فوتوديناميك (PDT):

از ليزر داخل آندوسكوپ به منظور از بين بردن سلول‌هاي بدون آسيب به بافت نرمال، استفاده مي‌شود.

- كرايوتراپي اسپري آندوسكوپي:

تكنيكي جديد كه از گاز نيتروژن يا كربن دي اكسيد از آندوسكوپ جهت يخ زدن سلول‌هاي غيرعادي استفاده مي‌كند.

- برداشتن آندوسكوپي مخاط:

در اين روش، هدف برداشتن سلول‌هاي سرطاني و پيش سرطاني است كه در پوشش‌ وجود دارد. در صورت وجود سلول‌هاي سرطاني، در ابتدا از اولتراسوند استفاده مي‌شود تا از پائينتر نرفتن سلول‌هاي سرطاني مطمئن شوند.

- عمل جراحي برداشتن مري:

اين روش در موارد شناسايي سرطان و يا ديسپلازي، انتخاب مي‌شود. هرچه جراحي پيش از تشخيص سرطان زودتر انجام شود، احتمال بهبودي افزايش مي‌يابد.

تماس

آدرس : تهران، خیابان بخارست (شهید احمد قصیر)، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
تلفن: ۸۹۳۸۵-۲۱-۹۸+ (۳۰ خط)
ایمیل :

از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید.