تهران، خیابان بخارست، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
وبلاگ

برداشتن بخشی از یک بافت یا مایع به منظور تشخیص بیماری، بیوپسی نام دارد. روش‌های مختلفی جهت بیوپسی وجود دارد که به آن‌ها به طور مختصر اشاره می‌شود:

1. آسپیراسیون بیوپسی

 در این روش ار مایع موجود در کیست، حفرات بدن و یا مفاصل با استفاده از سوزن شماره 22 تا 25، نمونه تهیه می‌شود. در صورت نمونه‌برداری از بافت‌های ظریف، گردن، تیروئید، غدد لنفاوی و بستان ترجیح استفاده از سوزن‌های ظریف تر است. در این آسپیراسیون، سلول به داخل سرنگ کشیده می‌شود. نمونه زیر میکروسکوپ بررسی می‌گردد. در صورت نیاز به دقت بالا در این آسپیراسیون می‌توان آن را تحت تموگرافی کامپیوتری (CT)، یا سونوگرافی و با استفاده از بیهوشی موضعی انجام داد.

2. بیوپسی مغز استخوان

در این بیوپسی از یک سوزن تروکار یا سوزن آسپیراسیون استفاده می‌کنند. سوزن از طریق آنسزیون کوچک پوستی به سمت استخوان هدایت می‌شود. رایج ترین جایگاه آسپیراسیون استرنوم و کرست ایلیاک است. در بیمارانی که از نظر شمارش و مورفولوژی سلول‌های خونی وضعیت غیرطبیعی مشاهده می‌شود، آسپیراسیون موفق بوده‌است. ناحیه تحت آسپیراسیون باید بی حسی موضعی شود. در بیماران چاق جهت تهیه نمونه از سوزن اسپاینال استفاده می‌شود. اگر  بی حسی خوبی در ناحیه ایجاد شود امکان استفاده از سوزن درشت تر وجود دارد.

3. پانچ بیوپسی

 ابزاری 3 تا 4 میلیمتری، با نوک تیز و توخالی و چرخان برای نمونه برداری از ضایعه روی پوست استفاده می‌شود. زخم ایجاد شده به واسطه این بیوپسی با نخ 0000 سوچور شده و بدون مشکل التیام می‌یابد. این روش نمونه برداری را متخصصین پوست و جراحی پلاستیک استفاده می‌کنند.

4. بیوپسی با استفاده از برس

این روش جهت نمونه برداری از دستگاه تنفسی، مجاری ادراری و دهان استفاده می‌شود. نمونه از طریق جمع اوری و برس کشیدن بافت برداشته می‌شود. این نمونه ها بر روی لام های شیشه ای فیکس شده و مطالعه می‌شود.

5. بیوپسی اکسیژنال (شکافی)

در این روش بیوپسی، یک توده یا ساختار از بدن به طور کامل برش خورده و برداشته می‌شود. بعضی از این نمونه ها از طریق آندوسکوپی بدست می‌آیند. پیدایش سوزن‌ها نیاز به استفاده از این نوع بیوپسی را تا حد ممکن به حداقل رسانده است.

6. بیوپسی انسزیونال (برشی)

توده های بافت های نرم مانند چربی، ماهیچه و دیگر بافت‌های همبند با این روش برداشته می‌شوند.

 

تماس

آدرس : تهران، خیابان بخارست (شهید احمد قصیر)، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
تلفن: ۸۹۳۸۵-۲۱-۹۸+ (۳۰ خط)
ایمیل :

از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید.