تهران، خیابان بخارست، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
اخبار
روند چاقي در ايران

روستاها از شهرهاي جهان چاق تر شده‌اند. 

انتشار نتايج بررسي 33ساله 200 كشور در مجله نيچر توسط ايمپريال كالج لندن در سال 2019 نشان مي‌دهد جغرافياي چاقي در جهان در حال تغيير است و روستاها از شهرها چاق‌تر شده‌اند. اين مطالعه بسيار وسيع با همكاري بيش از يكهزار پژوهشگر از سراسر جهان و ايران از جمله دكتر رضا ملك زاده انجام شده‌است. معكوس شدن روند شاخص توده بدني در ايران از "شهري - روستايي" به "روستايي - شهري" عمدتا متاثر از كاهش فعاليت‌هاي روزانه فيزيكي ناشي از كشاورزي ماشيني، تغيير سبك زندگي، شيوه تغذيه و مصرف غذاهايي با كفيت پائين‌تر و كالري بيشتر است.

روند شاخص توده بدني در ايران:

  • داده هاي مطالعه امپريال كالج لندن در مورد ايران بر پايه نتايج مطالعه كوهورت گلستان و نيز مطالعه كوهورت پارس به سرپرستي دكتر ملك زاده بوده است.
  • سرعت افزايش شاخص توده بدني در مناطق روستايي ايران نيز، بيش از مناطق شهري است و روند معكوس نسبت به گذشته داشته است.
  • شمار افراد چاق و داراي اضافه وزن در ايران از سال 1359 به ترتيب 5.5 و 3.5 برابر افزايش يافته و مجموعا تعداد اين دو گروه به بيش از 29 ميليون نفر رسيده است.
  • از تعداد385هزار مرگ در ايران طي يك سال، حدود 50هزار مرگ، معادل 13درصد از مرگ و ميرها در ايران، قابل انتساب به اضافه وزن و چاقي است.
  • مرگ‌هاي ناشي از چاقي و اضاه وزن در ايران به بيش از دو برابر رسيده است.
  • شيوع چاقي در زنان روستايي ايران (با استناد به مطالعه كوهورت گلستان و مطالعه بر روي مناطق روستايي تركمن صحرا) به شدت رو به افزايش و حتي بيش از زنان آمريكا نگران كننده است.

 

 

منبع: دكتر عليرضا نوروزي

 

تماس

آدرس : تهران، خیابان بخارست (شهید احمد قصیر)، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
تلفن: ۸۹۳۸۵-۲۱-۹۸+ (۳۰ خط)
ایمیل :

از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید.

ای نماد