تهران، خیابان بخارست، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
اخبار
24خرداد روز جهانی اهدای خون

انتقال خون، سالیانه جان میلیونها نفر را نجات می دهد. خون و محصولات خونی در مدیریت صحیح مادرانی که از خونریزی مرتبط با بارداری یا زایمان رنج می برند، کودکانی که به کم خونی شدید به دلیل مالاریا و یا سوء تغذیه مبتلا هستند ، بیمارانی که دارای اختلالات خونی و مغز استخوان، اختلالات ارثی هموگلوبین و نقص سیستم ایمنی، قربانیان تروما، موارد اورژانسی ، بحرانها، تصادفات و همچنین بیمارانی که تحت درمانهای پیشرفته جراحی و پزشکی هستند، نقش اساسی را بر عهده دارد.  اگرچه نیاز به خون و محصولات خونی یک نیاز جهانی است، تفاوتهای چشمگیری در میزان دسترسی به خون و محصولات خونی در سراسر دنیا دیده می شود. در بسیاری از کشورها ، مراکز خدمات خون با چالش تامین خون سالم و کافی و همچنین تضمین کیفیت و سلامت آن مواجهند.

آمار اهدای خون در ایران در سال 97:

از اول فروردین تا پایان آبان ماه سال ۹۷ یک میلیون و ۷۸۶ هزار و ۴۶۹ نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کرده‌اند که یک میلیون و ۴۰۵ هزار و ۴۴۲ نفر موفق به اهدای خون شده‌اند.

بیشترین رشد اهدای خون در کدام استانهاست؟

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه بانوان لرستانی در صدر اهدای خون در سال ۹۷ قرار دارند، گفت: پس از استان لرستان، بانوان استان‌های خراسان جنوبی، کردستان و مرکزی بیشترین اهدای خون در طول ۸ ماه گذشته را به نام خود ثبت کرده‌اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه پایتخت‌نشینان رکورددار اهدای خون در سال ۹۷ هستند، اظهار کرد: در طی ۸ ماه گذشته استان‌های تهران، فارس و خراسان رضوی در صدر اهدا کنندگان خون در کشور قرار دارند، به طوری که ۳۰ درصد خون اهدایی کشور به وسیله مردم این سه استان انجام شده است.

حاجی‌بیگی ادامه داد: استان‌های خراسان شمالی، ایلام، کردستان و خراسان رضوی در ۸ ماه گذشته سال ۹۷ نسبت به زمان مشابه در سال ۹۶ بیشترین میزان رشد اهدای خون در کشور را داشته‌اند.

سمنانی‌های پیشتاز اهدای خون مستمر در کشور:

وی با اشاره به استان‌های رکورددار در اهدای خون مستمر در ۸ ماه گذشته، اظهار کرد: استان سمنان با ۸۰ درصد، بوشهر با ۷۵ درصد و خراسان شمالی با ۷۳ درصد رکورددار اهدای خون مستمر در کشور طی ۸ ماه گذشته بوده‌اند.

وی  با بیان اینکه شاخص اهدای خون مستمر در کشور در ۸ ماه گذشته به ۶۰ درصد نزدیک شده است، گفت:  اهدا کننده مستمر خون به فردی گفته می‌شود که در سال حداقل ۲ بار موفق به اهدای خون شده باشد و ضریب امنیت و سلامت خون اهدا کنندگان مستمر ۸ برابر اهدا کنندگان بار اول است.

 

 

منبع: https://www.yjc.ir

https://www.ibto.ir

تماس

آدرس : تهران، خیابان بخارست (شهید احمد قصیر)، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
تلفن: ۸۹۳۸۵-۲۱-۹۸+ (۳۰ خط)
ایمیل :

از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید.

ای نماد