تهران، خیابان بخارست، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
اخبار

دانشمندان برای اولین بار توانستند کبدی با ابعاد کوچک بسازند که فر‌آیند اصلاح ژنتیک روی آن انجام شده‌ است. با استفاده از این کبد می‌توان بیماری‌های کبدی را شبیه‌سازی کرد که ازجمله این بیماری‌ها کبد چرب غیر الکلی(NAFLD) است.

بیماری کبد چرب غیرالکلی (Non-alcoholic fatty liver disease) (به اختصار NAFLD) نوعی از کبد چرب است که در نتیجه تجمع چربی به دلیلی غیر از مصرف زیاد الکل در کبد بروز می‌کند. التهاب کبدی غیر الکلی (NASH) شدیدترین و پیشرونده‌ترین نوع از NAFLD است و NAFLD شایع‌ترین بیماری کبدی در کشورهای پیشرفته محسوب می‌شود. این بیماری بر اثر تجمع چربی پیش می‌آید و شاید به سیروز و یا حتی از بین رفتن کبد منجر شود. حدود 80 درصد از افراد چاق به این بیماری مبتلا هستند و 20 درصد افراد در محدوده وزن عادی نیز ممکن است به آن مبتلا شوند.

تولید این کبد مصنوعی برای مطالعه علل پیدایش اینگونه بیماری‌ها و درک راه‌های پیشگیری و درمان آنهاست چرا که آزمایش داروها روی موش‌ها و سایر مدلهای جانوری با شکست مواجه شده‌اند. برای مثال دارویی به نام رزوراترول(Resveratrol) که روی پروتئین سیرتوئین 1(SIRT1) مرتبط با کبد  چرب غیر الکلی اثر می گذارد، در موش ها موثر و در انسان بی اثر است. موش‌ها مانند انسان‌ها نیستند. بنابراین مدل‌های جانوری برای بررسی بیماری‌های کبدی تاکنون موفق نبوده‌است و لزوم ایجاد یک کبد شبیه‌سازی شده به شدت احساس می‌شد.

برای ایجاد این عضو بدنی از سلول‌های پوستی و سلول های بنیادی پرتوان القایی(iPSCs) استفاده شده‌است تا با باز تعریف آنها سلول‌‌های کبدی ایجاد شود.

 

 

 

تماس

آدرس : تهران، خیابان بخارست (شهید احمد قصیر)، خیابان هشتم، پلاک ۳، طبقه ۱
تلفن: ۸۹۳۸۵-۲۱-۹۸+ (۳۰ خط)
ایمیل :

از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید.

ای نماد